Inne działania

Organizacje pozarządowe w obronie Mariana Zagórnego
[2008-06-26]

Komunikat Prasowy

Organizacje pozarządowe w obronie Mariana Zagórnego

Do dystrybucji: Kontakt: Anna Witowska (48) 14 6422127
23 czerwca 2008
awitowska@fwwatch.org

Społeczeństwo obywatelskie prosi Prezydenta Kaczyńskiego o ułaskawienia dla działacza rolniczego Mariana Zagórnego

"Polski Jose Bové" może iść do wiezienia za działania w obronie rolnictwa rodzinnego i przeciw technologii GMO i rolnictwu przemysłowemu


Ponad 40 organizacji pożytku publicznego z całego świata zwróciło się dzisiaj do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego o ułaskawienie działacza związków rolniczych Mariana Zagórnego, któremu grozi ponad dwa lata pozbawienia wolności za działalność wymierzoną przeciw genetycznej modyfikacje roślin i innym praktykom szkodliwym dla gospodarstw rolnych prowadzonych na małą i średnią skalę .

Food & Water Watch Europe, Koalicja "Polska Wolna od GMO", Friends of the Earth w Europie i Stanach Zjednoczonych, National Family Farm Coalition czyli amerykańska koalicja zrzeszająca farmy rodzinne i członkowie międzynarodowej koalicji rolniczej Via Campesina są wśród sygnatariuszy listu wysłanego do Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie Zagórnego.

Znany jako "polski Jose Bové" ze względu na swoje niekonwencjonalne taktyki w obronie rolnictwa rodzinnego, Zagórny wywodzi się z tradycji solidarnościowej opozycji. Wśród jego licznych akcji protestacyjnych najbardziej znane to niszczenie genetycznie modyfikowanego ziarna na granicy Polski i wpuszczenie świni do urzędu wojewódzkiego.

Zagórny, który wcześniej był jednym z liderów związku Solidarność Rolników Indywidualnych a obecnie pełni funkcje przewodniczącego związku ,,Solidarni" którego jest także współzałożycielem, siedział już w wiezieniu w 2000 roku za podobne akcje. Ówczesny Prezydent Aleksander Kwaśniewski ułaskawił go pod warunkiem przez następne piec lat Zagórny nie otrzyma innych prawomocnych wyroków. Jednak Zagórny nadal przyłączał się do protestów rolniczych ryzykując swoją wolność. W kwietniu bieżącego roku został znowu skazany za niszczenie genetycznie modyfikowanego ziarna, co spowodowało odwieszenie 16 innych wyroków. Teraz może spędzić do dwóch i pół roku w wiezieniu.

Z inicjatywy grupy konsumenckiej Food & Water Watch Europe organizacje społeczeństwa obywatelskiego w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Afryce podejmują starania by Marian Zagórny pozostał na wolności mógł kontynuować swoją działalność na rzecz rolnictwa rodzinnego w Europie Wschodniej.

- To wstyd, że ludzie tacy jak Marian tracą wolność przez swoje zaangażowanie w sprawę zrównoważonego rolnictwa, podczas gdy firmy biotechnologiczne i farmy przemysłowe nie ponoszą konsekwencji za szkody wyrządzone konsumentom, społecznościom rolniczym, środowisku i zwierzętom - powiedziała Wenonah Hauter, dyrektor wykonawcza Food & Water Watch.

-Jestem szczególnie wstrząśnięta tym, że nad Marianem ciąży zarzut okrucieństwa wobec zwierząt za wprowadzenie świni do biura wojewody," dodała Hauter, która poznała Zagórnego osobiście w czasie objazdu farm przemysłowych w stanach Iowa i Wisconsin w 2003 roku. "Jeśli to jest okrucieństwo, to jakiego słowa należałoby użyć dla opisania traktowania świń na farmach należących do Smithfield Foods i innych międzynarodowych firm wielkiego agrobiznesu?"

Sir Julian Rose, brytyjski popularyzator rolnictwa ekologicznego, który obecnie mieszka w południowej Polsce i pełni funkcje jednego z dyrektorów Międzynarodowej Koalicji Ochrony Polskiej Wsi wyraził podobną opinię w tej sprawie: "Uwięzienie Zagórnego w dodatkowo osłabi pozycje rolników posiadających gospodarstwa rodzinne i organizacji, które ich reprezentują. Karanie działaczy jak Zagórny ukazuje bezsilność jednostek i grup, które kwestionują sens zglobalizowanego systemu żywnościowego opartego na wielkich korporacjach. Jakiekolwiek wysiłki zmierzające do ustanowienia sprawiedliwszego i bardziej zrównoważonego systemu rolnictwa są zwalczane."


powrót

Aktualności
- Strona główna
- Wiadomości Attac
- Inne działania

Attac
- Publicystyka
- Przesłania
- Attac w mediach
- Nasze media
- Książki
- Filmy
- Katalog stron
- Inne linki

Polskie Forum Społeczne
- Deklaracja PFS z podpisami
- Wiadomości PFS

Dokumenty
- Dokumenty programowe
- Uchwały, komunikaty
- Oświadczenia
- Finanse
- Konto Attac

Struktura
- Kontakt
- Zarząd

Other languages
- English
- French
- Deutsch

FAQ
- Czy wiesz, że...
- Nasze cele

Copyleft 2004 Stowarzyszenie ATTAC Polska, e-mail: info@attac.org.pl, http://attac.org.pl